Unik mulighet - storsatsing for unge ledere
Agenda Vestlandet og ÅKP samarbeider om et toåring program for unge ledere. Programmet, som bærer navnet «Unge ledere», er et unikt toåring løp for 30 utvalgte ledere som vil forme fremtidens næringsliv i Møre og Romsdal.

Gjennom seks eksklusive samlinger og to deltakelser på Vestlandskonferansen får deltakerne ikke bare faglig påfyll, men også praktisk ledertrening, innsikt fra toppledere og muligheten til å bygge et nettverk som vil være uvurderlig for karrieren. Det hele på grunn av midler fra Agenda Vestlandet, som er en stiftelse fra Sparebanken Vest,
Nicole Boge, som er leder for kompetanseprogrammer i Agenda Vestlandet, mener Unge ledere er et unikt program:
— Vestlandet står midt i en omfattende omstilling, der megatrender og globale endringer krever at næringslivet tilpasser seg raskt. Unge ledere spiller en avgjørende rolle i denne transformasjonen – de skal ikke bare navigere endringene, men også drive dem fremover. Unge ledere er unikt fordi det kombinerer solid faglig tyngde med praktisk anvendelse. Programmet gir deltakerne verktøyene de trenger for å forstå, utfordre og tilpasse eget lederskap i mer krevende tider.
Nettopp at det er krevende tider og et marked i endring er noe som er med på å forme lederprogrammet. Martha Gausdal, som er leder for ÅKP Lederutvikling, sier programmet er tilpasset behov i Møre og Romsdal akkurat nå:
— Flere bedrifter, familieeide og ellers i Møre og Romsdal, står ovenfor et generasjonsskifte. Dette har resultert i et økt behov for friskt blod, ny kompetanse og fremtidsrettede arbeidsmetoder. Næringslivet har etterspurt ledertrening, og derfor jobber ÅKP Lederutvikling aktivt med å utvikle og videreutvikle ledere
Gausdal legger vekt på at programmet Unge ledere har tyngde og er basert på etterprøvd metodikk:
— Ved å ta Unge ledere-konseptet til Agenda Vestlandet til Møre og Romsdal fokuserer vi på kompetansebygging på et akademisk nivå. Slik håper vi å kunne legge til rette for at neste generasjons ledere er mer forberedt og rustet for oppgavene de har i vente
Sterkt samarbeid
Nettopp ÅKPs strategiske og langsiktige satsing på lederutvikling er grunnen til at Agenda Vestlandet har gitt innovasjonsselskapet oppgaven med å ta programmet Unge ledere til Møre og Romsdal. Tidligere har programmet blitt gjennomført i Rogaland og Sogn og Fjordane.
Les mer her
— Agenda Vestlandet har et sterkt samarbeid med ÅKP innen lederutvikling. ÅKP er ledende på dette feltet og en naturlig samarbeidspartner for oss. De har både den faglige kompetansen og det regionale nettverket som skal til for å nå ut til de rette deltakerne, utdyper Nicole Boge.
Siden Agenda Vestlandet betaler alt annet enn reise og opphold for de 30 deltakerne som er med i programmet, er dette en stor økonomisk satsing for stiftelsen. Martha Gausdal ser det som en tillitserklæring at ÅKP har fått oppdraget å gjennomføre programmet i Møre og Romsdal.
— Vi er veldig glade for at Agenda Vestlandet, som en tung og seriøs aktør, viser oss denne tilliten. For oss er dette en fjær i hatten og en bekreftelse på at vi tenker riktig innen lederutvikling.
Læring for livet
Programmet går altså over to år fordelt på seks samlinger. Noe av det de unge ledertalentene skal gjennom er resiliens, selvledelse, kommunikasjon, måloppnåelse, politikk og påvirkning. Ledertalentene vil møte anerkjente forelesere og bli presentert for metodikk fra blant annet IMD Business School.
Søk her
— Noen av samlingene blir kortreiste, mens andre vil kreve litt reising. Deltakerne skal blant annet være med på Vestlandskonferansen i Bergen to år på rad, samt at det blir en utenlandstur, forteller Martha Gausdal, som mener Unge ledere må være et drømmeprogram for de riktige kandidatene:
— Jeg tror programmet blir læring og erfaring for livet. Noe man kan bygge videre på i sin lederkarriere i mange år framover.
