ÅKP Touchbase Bærekraft 2025
Nettverkstreff
ÅKP Touchbase Bærekraft er et nettverksforum for de som vil holde seg oppdatert på bærekraftsfeltet. Her lærer vi og deler med hverandre, og tar i bruk verktøy innen bærekraftsarbeid.

Bærekraftforumet har som grunntanke at man blir bedre av å dele erfaringer med andre. I forumet møtes ansvarlige innenfor bærekraft fra bedrifter i regionen, og andre som er nysgjerrige på ulike deler av tematikken til jevnlige treff og faglige diskusjoner. Det blir også hentet inn relevant ekspertise på de temaene som deltakerne ønsker å lære mer om.
I 2024 har forumet belyst temaer som EUs taksonomi, rapporteringskrav, verktøy for bærekraftig forretningsmodellering, dobbel vesentlighetsanalyse, sosial bærekraft og klimaregnskap. Vi har lært og blitt inspirert av hverandre. Sammen med klyngene i ÅKP ble nettverksforum 3 gjennomført som en vellykket fagdag 6. juni.
ÅKP Touchbase Bærekraft gjennomføres som et samarbeid mellom ADVISO Advokatfirma og ÅKP. ADVISO sin juridisk kompetanse kombinert med ÅKPs nettverk og verktøy skaper en robust plattform for forumet.
- Touchbase Bærekraft er en viktig arena for å dele kompetanse og erfaring innen bærekraftsarbeid. ADVISO har mye kompetanse på miljø- og bærekraftregulering som vi gjennom Touchbase Bærekraft deler med bedrifter som står midt i denne jungelen av begrep og krav. Samtidig er Touchbase Bærekraft et forum der deltakerne får mulighet til å drøfte problemstillinger seg imellom og vi opplever at dette gir bedre utbytte både for bedriftene og oss, sier Karina Mauren i ADVISO.
Katrine Vestbøstad, prosjektleder i NCE Blue Legasea legger til: - Denne jungelen av begrep og krav som Karina nevner er det viktig at vi snakker om for å konkretisere og avmystifisere. Touchbase Bærekraft er ment å være det forumet der alle spørsmål kan stilles, erfaringer deles og vi kan få frem eksempler på hva som er gjort – og slik bli enda bedre sammen.
Bærekraftsarbeidet fordrer bred involvering av ressurspersoner på tvers i en bedrift; både ledelse, forretningsutvikling, økonomi, rapportering, og produktutvikling. Vi ønsker at flere fra hver bedrift skal kunne delta i forumet, og legger til rette for det ved at en bedrift som melder seg på kan sende inntil tre av sine medarbeidere til hvert forum.
Nettverksforumene høsten 2025 er satt opp:
03.09 Nettverksforum 4
I dette forumet vil vi se på rammeverket knyttet til grønne påstander og grønn markedsføring. Vi vil utforske hvordan virksomheter kommuniserer miljøpåstander i markedsføringen sin, og hvilke krav som stilles til dokumentasjon, etterprøvbarhet og tydelighet.
23.10 Nettverksforum 5
Tema for nettverksforum 5 er den frivillige rapporteringsstandarden (VSME). Det blir en innføring og gruppediskusjoner knyttet til denne standarden som er utviklet for å gjøre det enklere for mindre virksomheter å rapportere bærekraftsinformasjon på en strukturert, sammenlignbar og etterprøvbar måte.
19.11 Nettverksforum 6
Tema for årets siste nettverksforum (forum 6) er grønne organisasjonsendringer. Vi retter blikket mot de strukturelle og kulturelle endringene som må til for at bærekraft skal bli en integrert del av virksomhetens strategi og drift. Vi ser nærmere på hvordan organisasjoner kan gå fra ambisjoner til handling, og hvilke grep som faktisk gir effekt.
Deltakeravgift på 9500,- pr kalenderår pr bedrift (Inkluderer deltakelse av 3 personer) blir videreført i 2025. Pris for deltaking halvveis i året kan diskuteres.
Ønsker du å bli med i ÅKP Touchbase Bærekraft?
For påmelding og medlemskap i ÅKP Touchbase Bærekraft, ta kontakt med katrine.vestbostad@legasea.no med post@legasea.no på kopi.
Du vil få tilsendt kalenderinvitasjon til kommende nettverkstreff.
Ved spørsmål ta kontakt med Katrine Vestbøstad, katrine.vestbostad@legasea.no, mobil +47 91607158.
Velkommen!